HomeStiriMaia Sandu ACUZĂ Moscova de Ziua Suveranității: „Nu ne-a respectat niciodată independența”

Maia Sandu ACUZĂ Moscova de Ziua Suveranității: „Nu ne-a respectat niciodată independența”

Maia Sandu a transmis marți un mesaj cu puternică încărcătură politică și simbolică, la 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova. Președinta a afirmat că Rusia nu a respectat niciodată cu adevărat independența țării sale și a subliniat că parcursul european reprezintă astăzi principala garanție pentru apărarea suveranității, securității și păcii.

Într-un mesaj video publicat pe Facebook, Maia Sandu a vorbit despre semnificația acestei zile pentru Republica Moldova și despre lupta care, în opinia sa, continuă și în prezent. Șefa statului a explicat că dorința de libertate exprimată în urmă cu 36 de ani trebuie apărată în continuare prin alegeri clare, prin unitate și prin apropierea de Uniunea Europeană.

„Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea şi independenţa noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe şi prin crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligaţia să păzim, să păstrăm suveranitatea, independenţa şi pacea. Şi facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simţi în siguranţă, vom putea proteja pacea, consolida democraţia şi suveranitatea”, a declarat Maia Sandu.

Președinta Republicii Moldova a făcut, totodată, un apel la unitate, demnitate și curaj, subliniind că aceste valori sunt esențiale pentru continuarea procesului de integrare europeană. În viziunea sa, aderarea la Uniunea Europeană nu este doar un obiectiv politic, ci și o direcție strategică prin care statul își poate proteja viitorul și independența.

Maia Sandu a insistat asupra faptului că suveranitatea nu trebuie privită doar ca o moștenire istorică, ci ca o responsabilitate permanentă. În actualul context regional, marcat de războiul din Ucraina și de presiunile exercitate de Rusia, lidera de la Chișinău consideră că Republica Moldova trebuie să rămână fermă pe drumul european.

Un mesaj dedicat Zilei Suveranității a transmis și președintele Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a amintit că Declarația de Suveranitate a reprezentat momentul în care Republica Moldova și-a afirmat dreptul de a-și decide singură destinul.

„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranităţii, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru şi-a declarat dorinţa de a fi liber să-şi decidă propriul viitor şi a schimbat pentru totdeauna destinul ţării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european. Uniţi, sub tricolor, pentru Moldova!”, a transmis Igor Grosu.

Ziua Suveranității Republicii Moldova a fost marcată astfel prin mesaje care au pus accent pe libertate, identitate națională și orientarea europeană a țării. Atât Maia Sandu, cât și Igor Grosu au prezentat integrarea europeană drept continuarea firească a deciziei asumate în urmă cu 36 de ani, când Republica Moldova și-a exprimat dorința de a-și construi propriul drum.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...