HomeStiriTREI variante pentru noul Guvern, propuse de Kelemen Hunor la Cotroceni. Mesaj...

TREI variante pentru noul Guvern, propuse de Kelemen Hunor la Cotroceni. Mesaj TRANȘANT despre fosta coaliție

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că i-a prezentat președintelui Nicușor Dan trei posibile soluții pentru formarea viitorului Guvern. Liderul Uniunii a precizat că varianta refacerii vechii coaliții nu mai poate fi luată în calcul, afirmând că „nu mai există nicio speranță” în acest sens.

Kelemen Hunor i-a propus lui Nicușor Dan trei variante pentru viitorul Guvern

După discuțiile cu șeful statului, Kelemen Hunor a explicat că UDMR a mers la Cotroceni cu trei scenarii politice, în condițiile în care prima tentativă de învestire a unui Guvern a eșuat.

„Am prezentat trei variante. A patra nu am mai prezentat-o, adică refacerea vechii coaliții, pentru că am considerat că nu mai este cazul. Am pierdut orice speranță”, a declarat liderul UDMR.

Prima variantă avansată de Kelemen Hunor este formarea unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, care să fie susținut în Parlament de PSD, în baza unui acord politic transparent. Liderul UDMR a precizat că, din ceea ce a înțeles, Sorin Grindeanu nu ar fi exclus complet această posibilitate.

A doua variantă propusă este un guvern minoritar monocolor PSD, susținut parlamentar de PNL, UDMR și grupul minorităților naționale. Kelemen Hunor a subliniat că, pentru ca această formulă să funcționeze, ar fi nevoie de sprijinul întregului grup parlamentar al PNL, inclusiv al celor care au votat anterior Guvernul Veștea.

A treia soluție prezentată președintelui Nicușor Dan ar fi formarea unui guvern cu o majoritate foarte fragilă, bazat pe PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților. Potrivit liderului UDMR, această variantă ar presupune însă mai puține orgolii politice și mai multă disponibilitate pentru compromis.

„Ar însemna o renunțare la orgolii, ego-uri mai puține și mai multă înțelepciune”, a spus Kelemen Hunor, referindu-se la posibilitatea formării unei majorități reduse, dar funcționale.

Liderul UDMR a explicat că o asemenea formulă ar putea oferi mai multă stabilitate și ar permite adoptarea măsurilor importante care urmează în perioada următoare, inclusiv pregătirea bugetului pentru anul 2027.

Kelemen Hunor: Este nevoie de un acord politic înainte de desemnarea premierului

Președintele UDMR a insistat asupra faptului că, indiferent de varianta aleasă, primul pas trebuie să fie un acord politic între partidele parlamentare. Abia după ce formațiunile ajung la o înțelegere clară, ar trebui făcută nominalizarea pentru funcția de prim-ministru.

Kelemen Hunor a explicat că desemnarea unui premier înainte de existența unei majorități poate complica negocierile, deoarece schimbă spațiul de manevră al partidelor.

„Am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om și încearcă apoi să formeze o majoritate. Spațiul de manevră se schimbă. Prima dată, partidele trebuie să se înțeleagă”, a afirmat liderul UDMR.

Acesta a subliniat că un acord politic este necesar atât pentru un guvern minoritar, cât și pentru o formulă cu o majoritate parlamentară foarte strânsă. Fără o înțelegere clară între partide, orice propunere de Guvern riscă să se blocheze din nou în Parlament.

Potrivit lui Kelemen Hunor, dacă partidele ajung la un acord, procedura de formare a Guvernului ar putea fi finalizată relativ repede, cel mai probabil la începutul săptămânii viitoare, spre finalul lunii iunie.

„Asta am prezentat noi domnului președinte Dan. În continuare, vom vedea care va fi decizia dânsului, dacă face o nominalizare azi, mâine sau dacă lasă timp partidelor să ajungă la o înțelegere parlamentară”, a mai spus liderul UDMR.

Discuții și despre o posibilă sesiune extraordinară a Parlamentului

Kelemen Hunor a mai precizat că, în cadrul consultărilor, președintele Nicușor Dan nu a exprimat o poziție fermă, ci a ascultat propunerile partidelor. În discuție a fost abordată și posibilitatea convocării unei sesiuni extraordinare a Parlamentului.

Liderul UDMR a explicat că momentul unei astfel de sesiuni depinde de cine va forma viitorul Guvern și de cât de repede Executivul va fi pregătit să vină în fața Parlamentului cu proiecte importante.

Potrivit acestuia, nu ar avea sens ca Parlamentul să fie convocat la începutul lunii iulie dacă noul Guvern nu are încă proiectele pregătite pentru dezbatere și vot. Kelemen Hunor a arătat că viitorului Executiv trebuie să i se ofere un interval de două-trei săptămâni pentru a pregăti măsurile pe care vrea să le promoveze.

„Degeaba faci sesiune la începutul lunii iulie dacă Guvernul format nu are cu ce să vină în Parlament. Trebuie să lași și noului Guvern două-trei săptămâni să vină cu acele proiecte pentru care trebuie să obțină votul Parlamentului”, a explicat liderul UDMR.

Consultările de la Cotroceni au fost convocate de președintele Nicușor Dan după ce, luni, Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire din partea Parlamentului. În acest context, partidele sunt obligate să găsească rapid o nouă formulă politică, pentru a evita adâncirea crizei guvernamentale.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...