Laura Vicol, fostă membră PSD și inculpată în dosarul Nordis, a anunțat sâmbătă că a depus o plângere penală împotriva europarlamentarului Siegfried Mureșan. Aceasta susține că demersul are legătură cu o postare publicată de politician în luna decembrie 2025, mesaj care, potrivit ei, ar fi contribuit la asocierea sa publică repetată cu dosarul Nordis.
Laura Vicol a anunțat plângere penală împotriva lui Siegfried Mureșan
Într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook, Laura Vicol a afirmat că a descoperit recent postarea făcută de Siegfried Mureșan, care ar fi rămas vizibilă până în prezent. Fosta parlamentară susține că în acel mesaj eurodeputatul o numește „Laura Vicol (Nordis)” și le cere oamenilor să nu uite această asociere.
„Aseară am aflat, întâmplător, de o postare publicată de europarlamentarul Siegfried Mureșan și rămasă publică până astăzi. În acea postare, acesta mă etichetează drept «Laura Vicol (Nordis)» și îi îndeamnă pe oameni să «nu uite acest lucru»”, a transmis Laura Vicol.
Aceasta afirmă că, de aproximativ doi ani, suportă efectele unei campanii publice de denigrare, despre care susține că ar fi început după un reportaj Recorder pe care îl consideră mincinos. Laura Vicol spune că, în această perioadă, ar fi primit amenințări, injurii și mesaje agresive.
Laura Vicol: „Acest aservit străinilor mă amenință”
Fosta membră PSD acuză faptul că Siegfried Mureșan ar fi ales să o asocieze din nou cu Nordis, companie aflată în procedură de insolvență. În mesajul său, Laura Vicol susține că această asociere îi produce prejudicii de imagine și contribuie la amplificarea unui val de ostilitate împotriva sa.
„Cu toate acestea, un membru al Parlamentului European a ales să mă asocieze din nou cu «Nordis», companie românească aflată în procedura de insolvență cerută de clienți și nu de asociați, cercetată penal abuziv. Fără nicio rezervă, acest aservit străinilor mă amenință într-o postare adresată unui public numeros”, a scris Laura Vicol.
În acest context, ea a anunțat că a depus plângere penală și a cerut autorităților competente să analizeze postarea în contextul mai larg al mesajelor și reacțiilor publice primite de ea și de familia sa.
„Nu voi accepta ca astfel de mesaje să fie tratate ca fiind lipsite de consecințe. Am depus astăzi plângere penală și am solicitat organelor competente să analizeze această postare în contextul întregii campanii de linșaj public, al amenințărilor primite de mine și de familia mea și al efectelor pe care această asociere le-a produs și continuă să le producă. Libertatea de exprimare nu poate deveni libertatea de a contribui la stigmatizarea și expunerea unei persoane unui val de ură. Fiecare răspunde pentru propriile cuvinte”, a mai transmis aceasta.
Postarea la care face referire Laura Vicol
Laura Vicol face referire la o postare publicată de Siegfried Mureșan în decembrie 2025. În mesajul respectiv, europarlamentarul afirma că George Simion, Anca Alexandrescu și Laura Vicol au criticat puternic ancheta Recorder privind abuzurile din justiție.
„George Simion, Anca Alexandrescu și Laura Vicol (Nordis) sunt printre persoanele care au criticat cel mai vehement ancheta Recorder privind abuzurile în justiție. Să nu uităm acest lucru”, era mesajul invocat de fosta membră PSD.
Dosarul Nordis, în atenția DIICOT
Dosarul Nordis Group este instrumentat de DIICOT și vizează suspiciuni de delapidare, spălare de bani, evaziune fiscală și înșelăciune. Prejudiciul estimat în cauză depășește 70 de milioane de euro.
Printre persoanele reținute inițial în acest dosar s-au aflat Laura Vicol și Vladimir Ciorbă, ulterior eliberați. În cazul lor au fost menținute însă măsuri asigurătorii, inclusiv sechestre pe bunuri și conturi.
Ancheta vizează și alte persoane, printre care Emanuel Poștoacă și Mihai Alexandru, despre care procurorii susțin că ar fi avut roluri în coordonarea activităților investigate. Numele acestora au fost menționate și în legătură cu structuri de acționariat ale unor firme asociate proiectelor imobiliare analizate în dosar.
Pe lângă aspectele financiare, investigațiile jurnalistice au adus în discuție și o posibilă componentă politică. Unele materiale de presă au susținut că mai mulți lideri politici, între care Sorin Grindeanu, Marcel Ciolacu și Alfred Simonis, ar fi folosit în 2022 zboruri private asociate grupului Nordis, cu costuri estimate la zeci de mii de euro pentru fiecare cursă.


