Fostul mare internațional Marcel Coraș, ajuns la 67 de ani, trece printr-o perioadă extrem de dificilă. Fostul fotbalist a fost internat de urgență la neurologie după ce a suferit un accident vascular cerebral, iar în prezent se află în plin proces de recuperare.
Marcel Coraș, unul dintre atacanții importanți ai fotbalului românesc, a câștigat în sezonul 1988-1989 „Gheata de Argint a Europei”, după ce a marcat 36 de goluri. Acum, fostul sportiv duce una dintre cele mai grele lupte ale vieții sale.
Marcel Coraș a ajuns de urgență la spital
În noaptea de 11 spre 12 iunie, fostul fotbalist a acuzat stări puternice de slăbiciune și leșin, motiv pentru care a fost transportat de urgență la spital. Medicii din Arad i-au pus diagnosticul de accident vascular cerebral, iar problemele de sănătate l-au lăsat imobilizat.
Situația este cu atât mai complicată cu cât Marcel Coraș trecuse, în primăvara acestui an, și printr-o intervenție chirurgicală dificilă la genunchi. Recuperarea sa presupune acum mult efort, răbdare și ședințe de fizioterapie.
Pentru a reînvăța să meargă, fostul mare atacant a început primele exerciții alături de Norbert Varga, fost jucător al echipei UTA. Chiar și în aceste momente grele, Marcel Coraș încearcă să își păstreze simțul umorului și a glumit pe seama cantonamentelor dure din perioada în care era fotbalist.
„Am înțeles că UTA merge în Slovenia acum, în cantonament, pe vremea mea plecam până aici, la Moneasa. Chiar mă tachina Norbi, glumea că se răzbună acum pe mine după câte a pătimit el la Izoi, la Moneasa. De mâine, va trebui să lucrez cu un alt fizioterapeut aici, la Vladimirescu, unde sunt internat de vineri, parcă. Am încercat să stau în picioare într-un cadru și nu am reușit, e clar că mă așteaptă multă muncă”, a spus Marcel Coraș.
Fostul internațional, recunoscut imediat de cadrele medicale
Marcel Coraș a scris istorie la UTA, Sportul Studențesc și Victoria București, fiind unul dintre atacanții apreciați ai generației sale. A evoluat și pentru echipa națională a României, iar numele său este legat de momente importante, inclusiv de participarea la Euro 1984.
Fostul fotbalist a povestit că, atunci când a ajuns la spital, cadrele medicale l-au recunoscut imediat. Medicii și asistentele și-au amintit de cariera sa, de golul marcat pentru România la Campionatul European și de perioada în care a jucat alături de nume mari ale fotbalului românesc, printre care și Gheorghe Hagi.
Marcel Coraș încearcă să își păstreze moralul ridicat
Internat în prezent la Vladimirescu, Marcel Coraș spune că încearcă să rămână optimist, deși recuperarea va fi una dificilă. Fostul atacant a mărturisit că este recunoscător cadrelor medicale pentru modul în care au grijă de el și că își dorește să urmărească meciurile de la Campionatul Mondial.
„Toată lumea știa cine sunt în momentul în care am ajuns pe salon, la spitalul din Arad. În primul rând, și-au amintit că am dat gol pentru România la Euro, în 1984, dar și că am jucat la UTA sau la Sportul Studențesc, cu Hagi. Dar, când au pomenit de Victoria, mi-au găsit și poreclă. În salon mi-au spus «Polițistul».
Vă dați seama că nu m-am supărat, ba chiar aș dori să le mulțumesc din toată inima cadrelor medicale. Acum sunt la Paliative, la Vladimirescu, aici mai sunt în cameră cu un domn și avem televizor. O să încep să mă uit și la mondiale, căci, din păcate, primele meciuri le-am ratat. Chiar mă uit deseară, la noapte, să văd, să nu adorm”, a mai declarat Marcel Coraș.
Fostul internațional are în față o perioadă lungă de recuperare, însă încearcă să rămână puternic și să își recapete treptat mobilitatea, cu ajutorul specialiștilor și al celor care îi sunt aproape.


