HomeStiriO căruță a fost lovită de o mașină. Trei copii și părinții...

O căruță a fost lovită de o mașină. Trei copii și părinții lor au fost…

Trei copii și părinții lor au fost transportați la spital vineri seară, după un accident rutier produs în municipiul Târgoviște. Familia se afla într-o căruță care a fost lovită puternic de un autoturism, pe Șoseaua Găești.

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public și datelor transmise de autorități, impactul s-a produs în noaptea de 19 iunie, în jurul orei 23:50. Polițiștii Biroului Rutier au fost sesizați cu privire la un accident în care au fost implicate un autoturism și un atelaj hipo.

Din primele cercetări, oamenii legii au stabilit că un bărbat de 51 de ani, din comuna Dragodana, aflat la volanul unei mașini, ar fi intrat în coliziune față-spate cu o căruță condusă de un bărbat de 37 de ani. În atelaj se aflau, alături de acesta, trei minori și mama lor.

În urma impactului, cei trei copii și cei doi părinți au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost duși la spital pentru investigații și tratament de specialitate. Animalul care tracta atelajul a fost, de asemenea, grav rănit, iar din cauza stării în care se afla a fost necesară eutanasierea acestuia.

Polițiștii i-au testat cu aparatul etilotest pe cei doi bărbați implicați în accident. În cazul șoferului autoturismului, rezultatul a indicat o valoare de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar în cazul conducătorului atelajului hipo, aparatul a arătat 0,10 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier. Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...