HomeStiriDupă ce Guvernul propus de el NU a trecut de votul Parlamentului,...

După ce Guvernul propus de el NU a trecut de votul Parlamentului, Adrian Veștea a…

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni seară, după ce cabinetul propus de el nu a reușit să obțină votul de învestire în Parlament, că a tratat cu responsabilitate întreaga procedură de formare a Guvernului. Acesta a subliniat că a intrat în acest proiect cu bune intenții și că a răspuns unei provocări politice într-un moment dificil pentru România.

Cabinetul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului, după ce a obținut doar 189 de voturi favorabile, în condițiile în care avea nevoie de minimum 233 pentru a fi învestit.

Adrian Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții

După vot, Adrian Veștea a spus că regretă faptul că demersul său nu s-a putut concretiza. El a precizat că a acceptat această provocare venind dintr-o funcție aleasă, obținută prin vot uninominal, și că a considerat necesar să încerce formarea unui Executiv stabil.

„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat Adrian Veștea la Parlament.

Premierul desemnat a avertizat că, în perioada următoare, România riscă să rămână într-o stare de incertitudine politică, ceea ce poate genera neliniște în rândul cetățenilor.

În ceea ce privește discuțiile purtate cu liderul AUR, George Simion, Veștea a explicat că a considerat responsabil să discute cu toate formațiunile politice, având în vedere că avea nevoie de susținere parlamentară pentru trecerea Guvernului.

Acesta a precizat că nu a făcut promisiuni speciale, ci doar a transmis disponibilitatea de a dialoga, de a asculta propuneri și de a prelua ideile bune care ar putea ajuta economia României.

„Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune și vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României”, a spus Adrian Veștea.

Fostul premier desemnat a mai afirmat că fiecare partid a avut dreptul să se manifeste conform propriei decizii politice. În ceea ce îl privește, Veștea spune că și-a făcut datoria și că a încercat, într-un timp scurt, să construiască un program de guvernare și o echipă capabilă să răspundă nevoilor țării.

„Eu consider că am conștiința împăcată. Mi-am făcut datoria. Este decizia lor. Eu am vorbit cu partidele parlamentare”, a mai spus Adrian Veștea.

Adrian Veștea: Votul este suveran și îl respect

După declarațiile susținute în Parlament, Adrian Veștea a transmis și un mesaj pe Facebook, în care a afirmat că votul nu a fost cel pe care îl spera pentru România, dar că îl respectă.

Acesta a subliniat că nu a urmărit o funcție, ci a acceptat propunerea deoarece consideră că România are nevoie de stabilitate, nu de blocaj politic.

„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție, ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj”, a transmis Adrian Veștea.

El a atras atenția că cele 47 de zile fără un Guvern cu puteri depline au început deja să coste România, prin pierderi de timp, fonduri europene și încredere.

Adrian Veștea a încheiat mesajul spunând că, indiferent de rezultatul votului, rămâne convins că responsabilitatea politică ar trebui să fie mai importantă decât orice calcul de partid.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...