Premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru, potrivit AFP, și a precizat că renunță totodată la conducerea Partidului Laburist.
Liderul de la Londra a transmis însă că va rămâne în funcție până când laburiștii își vor desemna un nou președinte. Starmer a dat asigurări că va gestiona această perioadă de tranziție cu responsabilitate și că îi va oferi succesorului său sprijinul necesar pentru o preluare ordonată a mandatului.
Keir Starmer pleacă din fruntea guvernului
Keir Starmer a declarat că l-a informat personal pe regele Charles, în cursul dimineții, despre decizia sa de a demisiona din funcția de premier al Marii Britanii.
În paralel, acesta a cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească procedura și calendarul pentru alegerea noului lider. Potrivit propunerii sale, înscrierea candidaturilor ar urma să înceapă pe 9 iulie, iar procesul să fie încheiat înainte de vacanța parlamentară de vară.
Astfel, noul lider laburist ar urma să fie desemnat înainte ca Parlamentul să își reia activitatea în luna septembrie. Până atunci, Starmer a precizat că va continua să asigure conducerea guvernului în calitate de premier interimar.
Starmer vorbește despre starea în care a preluat Partidul Laburist
În declarațiile sale, Keir Starmer a spus că, atunci când a preluat conducerea Partidului Laburist, formațiunea se afla într-o situație extrem de dificilă, fiind, în opinia sa, „falimentară din punct de vedere politic, financiar și moral”.
El a amintit că, de-a lungul timpului, i s-a spus de multe ori că proiectul său politic era sortit eșecului, însă susține că a reușit să demonstreze contrariul.
Starmer a mai afirmat că una dintre principalele sale realizări a fost reformarea partidului și îndepărtarea problemelor interne care afectaseră imaginea formațiunii, inclusiv combaterea antisemitismului din interiorul organizației.


