Adriana Bahmuțeanu trece printr-o perioadă dificilă, după ce a aflat că se confruntă cu probleme serioase de sănătate. Fosta soție a lui Silviu Prigoană a povestit că, în urma unor analize, a descoperit că are în organism un nivel ridicat de metale grele, în special mercur, peste limita normală.
Vedeta spune că în ultimul an a început să se simtă tot mai rău, mai ales după pierderea mamei sale. Oboseala accentuată, stările de epuizare, anxietatea, atacurile de panică, ceața mentală și senzațiile de greață au determinat-o să caute explicații medicale.
Adriana Bahmuțeanu a mărturisit că a trecut printr-o perioadă de stres intens și burnout, iar vestea primită în urma analizelor a fost extrem de greu de dus.
„Am mercur în sânge, mult peste limita normală. Am simțit o oboseală foarte mare în ultimul an. Este adevărat, am fost foarte stresată, am fost în burnout. Am avut o perioadă grea și încă o mai am, cu atacuri de panică, anxietate și depresie. Pentru mine a fost o lovitură la temelie”, a spus Adriana Bahmuțeanu.
Vedeta a explicat că, deși merge regulat la medic și își face analizele de sânge de două ori pe an, mult timp nu a reușit să afle exact care este cauza stărilor sale. Spune că lua vitamine, antioxidanți și chiar a făcut perfuzii cu fier, însă organismul nu părea să acumuleze nimic.
„Eu sunt un om care se îngrijește. Merg la medic regulat, îmi fac analizele de sânge de două ori pe an. Ceva nu era bine, pentru că orice luam, vitamine, antioxidanți, nu se acumula nimic. Am făcut și perfuzii cu fier, cea mai mare doză posibilă, și nu se acumula. Am făcut analize, dar nu apăruse mercurul”, a mai povestit aceasta.
Adriana Bahmuțeanu a ajuns ulterior la un medic generalist, care a început să lege simptomele ei de o posibilă acumulare de metale grele toxice în organism. Vedeta spune că medicul a întrebat-o în detaliu ce stări are, iar simptomele descrise au dus la această suspiciune.
„Am ajuns la o doamnă doctor generalist foarte bună și, din vorbă în vorbă, m-a întrebat ce simptome am. I-am spus că am ceață mentală, oboseală accentuată, lipsă de concentrare, senzații de vomă și gust metalic în gură. Prima concluzie a fost că ar putea fi vorba despre efectul metalelor grele toxice în organism”, a declarat Adriana Bahmuțeanu.
În prezent, vedeta așteaptă rezultatele unui set complet de analize, pentru ca medicii să stabilească exact ce tratament trebuie să urmeze. Ea a precizat că unele rezultate primite până acum nu sunt deloc bune, însă încearcă să rămână optimistă și să urmeze pașii recomandați de specialiști.
Adriana Bahmuțeanu a mai spus că o parte dintre analize pot fi decontate prin Casa de Asigurări, iar costurile suplimentare nu sunt imposibil de suportat pentru cei care vor să investigheze astfel de probleme.
„Mi-a mai dat să fac un set de analize. Nu sunt toate gata, dar cele care au ieșit până acum sunt foarte proaste, din păcate. O mare parte dintre analize sunt decontate de Casa de Asigurări, plătești doar câteva analize specifice în plus. Pe mine m-au costat în jur de 600 de lei, deci nu este un capăt de lume dacă vrei să te tratezi”, a explicat vedeta.
Adriana Bahmuțeanu spune că își dorește să afle cât mai repede care este soluția potrivită pentru eliminarea metalelor grele din organism și pentru recăpătarea stării de bine. Vedeta speră ca, odată stabilit tratamentul corect, să poată depăși această perioadă grea și să își recapete energia.


