HomeStiriAcuzații GRAVE lansate de Horia Georgescu, fostul șef ANI, la adresa lui...

Acuzații GRAVE lansate de Horia Georgescu, fostul șef ANI, la adresa lui Klaus Iohannis: „M-a amenințat direct”

Horia Georgescu, fostul șef ANI, acuzații dure la adresa lui Klaus Iohannis: „M-a amenințat direct”

Horia Georgescu, fost președinte al Agenției Naționale de Integritate, a lansat acuzații dure la adresa fostului președinte Klaus Iohannis. Acesta susține că fostul șef al statului l-ar fi amenințat direct și afirmă că dosarul de incompatibilitate al lui Iohannis ar fi fost tergiversat în perioada în care Livia Stanciu conducea Înalta Curte de Casație și Justiție.

Declarațiile au fost făcute în contextul în care Georgescu a vorbit despre perioada în care ANI a instrumentat dosare de incompatibilitate aflate pe rolul instanței supreme.

Horia Georgescu: „Iohannis este cunoscut ca un om ranchiunos”

Fostul șef ANI a avut afirmații extrem de critice la adresa lui Klaus Iohannis, despre care spune că ar fi un om „ranchiunos” și „răzbunător”.

„Un nivel intelectual foarte scăzut. Se știau lucrurile astea. El părea inteligent că nu vorbește, dar el nu vorbea că nu avea capacități intelectuale”, a afirmat Horia Georgescu.

Întrebat dacă ceea ce i s-a întâmplat ar fi fost o formă de răzbunare din partea lui Iohannis, fostul președinte ANI a răspuns afirmativ, susținând că acest lucru s-ar fi produs „prin diverși actori din sistem”.

Fostul șef ANI susține că a fost amenințat direct

Horia Georgescu a povestit și un episod despre care spune că ar fi avut loc la un eveniment organizat de GDS. Potrivit acestuia, Klaus Iohannis i-ar fi transmis atunci un mesaj pe care l-a perceput ca pe o amenințare directă.

„Iohannis m-a amenințat și în mod direct la un eveniment al GDS. Eram acolo cu alte două persoane care pot să confirme lucrul ăsta. Un reporter și încă o persoană”, a declarat Georgescu.

Fostul președinte ANI susține că, după ce l-a salutat pe Klaus Iohannis, acesta i-ar fi răspuns într-un mod care l-a alarmat.

„A trecut pe lângă mine, l-am salutat. «Ce faceți?» Și eu zic: «Bine, aici la eveniment». «E în regulă. Nu știu cât o să mai faceți bine». M-a amenințat direct”, a afirmat Horia Georgescu.

Acuzații la adresa Liviei Stanciu

Horia Georgescu a făcut acuzații și la adresa Liviei Stanciu, care conducea la acea vreme Înalta Curte de Casație și Justiție. Fostul șef ANI susține că aceasta ar fi amânat cât a putut judecarea dosarului de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis.

Potrivit lui Georgescu, speța era una clară, iar Agenția Națională de Integritate obținuse anterior soluții favorabile în cazuri similare. El susține că procesul nu ar fi trebuit să ajungă să fie judecat în apropierea alegerilor.

„Doamna Livia Stanciu a făcut tot posibilul să tergiverseze acest proces și să nu se judece. Speța domnului Klaus Iohannis era clară. Agenția Națională de Integritate câștigase în trecut. Nu trebuia să ajungem în preajma alegerilor ca acest proces să fie judecat”, a declarat fostul președinte ANI.

Georgescu vorbește despre o posibilă recompensă

Horia Georgescu a susținut că numirea Liviei Stanciu la Curtea Constituțională ar fi fost, în opinia sa, o recompensă pentru modul în care ar fi fost gestionat dosarul lui Klaus Iohannis.

„Ulterior, doamna Livia Stanciu a primit funcții pentru acest efort pe care l-a făcut, care, dacă ar trebui să-l definesc, ar fi că este corupție pură”, a afirmat Georgescu.

Livia Stanciu a fost numită judecător la Curtea Constituțională în anul 2016 de Klaus Iohannis, pentru un mandat de nouă ani, încheiat în 2025.

Fostul șef ANI: „Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat”

Horia Georgescu a mai spus că, în perioada în care conducea ANI, a cerut oficial Înaltei Curți judecarea tuturor dosarelor similare aflate pe rol. Potrivit acestuia, în celelalte cazuri comparabile, Agenția a avut câștig de cauză.

„Am făcut cerere legală și am cerut judecarea cazurilor, tuturor cazurilor aflate pe rolul ICCJ. Cred că aveam 10 sau 12 cazuri similare. Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat acest proces. După ce a devenit președinte, evident”, a declarat Horia Georgescu.

Fostul președinte ANI susține că, în opinia sa, Klaus Iohannis ar fi ajuns președinte al României în timp ce se afla într-o stare de incompatibilitate.

„Nu știu de unde a primit Livia Stanciu inspirația să facă aceste lucruri, dar a acționat, din punctul meu de vedere, ilegal”, a afirmat acesta.

Georgescu a precizat însă că, din punctul său de vedere, faptele despre care vorbește ar fi prescrise, având în vedere că au trecut aproximativ zece ani.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...