George Simion a anunțat că familia sa se pregătește pentru un nou moment important. Liderul AUR și soția sa, Ilinca Simion, urmează să devină părinți pentru a doua oară, la puțin peste un an de la venirea pe lume a primului lor copil.
În aprilie 2024, George și Ilinca Simion au devenit părinți pentru prima dată, atunci când s-a născut fiul lor. Acum, cei doi se pregătesc să își mărească familia și așteaptă cu emoție cel de-al doilea copil. Ilinca Simion, mai tânără cu 11 ani decât liderul AUR, a ales de-a lungul timpului să rămână o prezență discretă, ferindu-se de expunerea excesivă în spațiul public.
George și Ilinca Simion s-au căsătorit civil pe 26 august 2022, la Primăria din Măciuca, județul Vâlcea. A doua zi, cei doi au organizat ceremonia religioasă și petrecerea de nuntă, un eveniment de amploare care a atras atenția publicului și la care au participat peste 10.000 de invitați.
George Simion a anunțat că va deveni tată pentru a doua oară
Invitat în emisiunea online „Marius Tucă Show”, George Simion a dezvăluit că soția sa este însărcinată din nou. Liderul AUR a povestit că ar fi trebuit să o însoțească pe Ilinca la medic, pentru o investigație importantă legată de sarcină, însă aceasta a mers singură.
„Trebuia să mă duc cu soția la morfologie. Trebuia să mă duc cu soția la doctor pentru a vedea cum stă cu sarcina. O veste bună. Soția însărcinată am lăsat-o să se ducă singură”, a spus George Simion în cadrul emisiunii.
Cum s-au cunoscut George Simion și Ilinca
George Simion și Ilinca s-au cunoscut în perioada alegerilor europarlamentare din 2019. La acel moment, Ilinca era studentă la Drept și făcea parte din echipa de voluntari care îl sprijinea pe George Simion în campania electorală.
Liderul AUR a mărturisit că relația lor nu a început ca o dragoste la prima vedere. Cei doi s-au apropiat treptat, iar povestea lor de iubire a început să prindă contur abia după aproximativ doi ani de la prima întâlnire.
„Nu a fost dragoste la prima vedere, Ilinca era în echipa mea de la prima campanie. În momentul când am decis să intru în politică am candidat independent la europarlamentarele din 2019. Era în timpul facultății, era mică. Eu, ca și acum, aveam grija campaniei. De-abia după aceea, după doi ani, a început să se înfiripe ceva”, a declarat George Simion.


