HomeUncategorizedCe este bine să mănânci de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și de...

Ce este bine să mănânci de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și de Sânziene pentru noroc, belșug și spor în casă tot anul

Ziua de 24 iunie 2026 aduce în calendarul românesc una dintre cele mai frumoase și încărcate de simboluri sărbători ale verii: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cunoscută în tradiția populară și sub numele de Sânziene sau Drăgaica. Este o zi cu cruce roșie în calendarul ortodox, o sărbătoare în care credința creștină se împletește cu obiceiuri vechi, transmise din generație în generație, legate de lumină, rod, sănătate și belșug.

Pe lângă rugăciunile rostite în această zi și participarea la slujbă, tradiția populară pune mare preț și pe ceea ce se așază pe masă. În multe zone ale țării, se spune că anumite alimente consumate de Sânziene pot atrage norocul, sporul casei și liniștea sufletească pentru tot restul anului.

Bătrânii credeau că masa din 24 iunie nu trebuie aleasă la întâmplare. Fiecare aliment avea o semnificație aparte, iar gospodinele pregăteau bucate simple, curate și simbolice, menite să aducă sănătate familiei, roade bogate în grădină și prosperitate în gospodărie. Iată ce este bine să mănânci de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și de Sânziene, potrivit tradiției.

Peștele, alimentul care aduce spor și ajută omul să treacă mai ușor peste greutăți

Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul cade, de regulă, în perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, însă această zi este una specială, cu dezlegare la pește. Din acest motiv, peștele devine unul dintre cele mai importante alimente puse pe masă pe 24 iunie.

Din punct de vedere religios, consumul de pește este legat de binecuvântare, cumpătare și curățenie sufletească. În tradiția populară, însă, peștele are și o semnificație aparte. Se spune că omul care mănâncă pește în această zi va fi sprinten, descurcăreț și va reuși să treacă mai ușor prin încercările anului, așa cum peștele alunecă prin apă.

Totodată, peștele este asociat cu mișcarea, curgerea și norocul financiar. În unele zone, oamenii cred că banii vor veni mai ușor în casă dacă masa de Sânziene include un preparat din pește. Nu este nevoie de mâncăruri sofisticate. Dimpotrivă, tradiția recomandă peștele pregătit simplu, la cuptor, pe grătar sau fiert, alături de mămăligă caldă și verdețuri de sezon.

Mămăliga și turtele de Sânziene, simboluri ale soarelui și ale belșugului

Un alt aliment cu puternică încărcătură simbolică este mălaiul, folosit pentru mămăligă sau pentru turtele de Sânziene. Culoarea galbenă, aurie, a porumbului este asociată cu soarele, iar sărbătoarea Sânzienelor este legată, în credința populară, de puterea luminii, de fertilitate și de rodnicia pământului.

Mămăliga caldă, așezată pe masă în această zi, era considerată un semn de belșug și stabilitate. În gospodăriile tradiționale, ea însoțea peștele, brânza, verdețurile sau alte bucate simple, pregătite cu respect față de sărbătoare. Se spunea că, dacă mănânci ceva galben de Sânziene, aduci în casă energia soarelui și sporul aurului.

În unele regiuni, femeile pregăteau turte din mălai sau alte aluaturi simple, pe care le împărțeau pentru sufletele celor plecați din familie, dar și pentru sănătatea celor vii. Aceste turte erau considerate o punte între lumea văzută și cea nevăzută, între recunoștință, credință și speranța unui an mai bun.

Mierea, dulcele care aduce armonie și vești bune

Mierea are un loc aparte în tradițiile legate de Sânziene. Fiind un aliment curat, natural și prețios, ea era considerată un simbol al armoniei, al vindecării și al cuvintelor bune rostite în familie.

Se spune că este bine ca pe 24 iunie să guști miere sau să o folosești în preparate simple, pentru ca anul să fie mai dulce, mai liniștit și mai ferit de certuri. În unele gospodării, mierea era pusă peste turte, peste pâine caldă sau folosită pentru îndulcirea ceaiurilor din plante culese în această perioadă.

Bătrânii credeau că mierea atrage pacea în casă și îmblânzește supărările. De aceea, masa de Sânziene nu era doar un prilej de hrană, ci și un moment de împăcare, de adunare a familiei și de rostire a gândurilor bune.

Cireșele, caisele și primele fructe ale verii, semne ale sănătății și bucuriei

Pe 24 iunie, natura se află în plină putere, iar fructele verii sunt privite ca daruri ale pământului. Cireșele, caisele, vișinele, fragii sau primele mere văratice erau așezate pe masă cu bucurie, fiind considerate semne ale sănătății, ale tinereții și ale continuității vieții.

Fructele rotunde, viu colorate, simbolizează împlinirea, rodul și bucuria. Se spune că este bine să mănânci fructe dulci de Sânziene pentru ca zilele care urmează să fie mai senine, iar necazurile să se îndepărteze de casă.

În unele zone, primele fructe ale verii se împărțeau copiilor, vecinilor sau oamenilor nevoiași. Gestul era considerat aducător de noroc, pentru că belșugul nu trebuia ținut doar pentru sine, ci împărțit cu ceilalți.

Ceaiurile din plante culese de Sânziene

Sânzienele sunt legate, în tradiția populară, și de puterea plantelor de leac. Se credea că florile și ierburile culese în dimineața zilei de 24 iunie, înainte ca roua să se ridice, au o forță aparte și pot fi folosite pentru sănătate, liniște și protecție.

Florile de sânziene erau puse la icoane, la ferestre sau sub pernă, iar din unele plante se pregăteau ceaiuri. Oamenii credeau că aceste licori ajută la curățarea trupului, la limpezirea gândurilor și la întărirea sufletului.

Chiar dacă aceste obiceiuri țin de tradiția populară, ele arată legătura profundă dintre om, credință și natură. De Sânziene, tot ce vine din pământ pare să capete o valoare mai mare: florile, fructele, mierea, grânele și ierburile devin simboluri ale vieții și ale speranței.

Ce nu trebuie să lipsească de pe masa de 24 iunie

Potrivit tradiției, masa de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și de Sânziene trebuie să fie curată, simplă și așezată cu recunoștință. Peștele, mămăliga, turtele, mierea, fructele de vară și ceaiurile din plante sunt considerate alimente aducătoare de noroc, sănătate și belșug.

Mai important decât orice preparat este însă felul în care este trăită această zi. Bătrânii spuneau că de Sânziene nu este bine să te cerți, să lucrezi cu supărare sau să rostești vorbe grele. Sărbătoarea trebuie întâmpinată cu lumină în suflet, cu rugăciune, cu gânduri bune și cu respect față de cei din jur.

Astfel, masa din 24 iunie devine mai mult decât un simplu prânz de sărbătoare. Ea este un ritual al recunoștinței, un semn al speranței și o chemare a belșugului în casă pentru tot anul.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...