HomeStiriRomânia, în DOLIU! S-a stins din viață Ștefan...

România, în DOLIU! S-a stins din viață Ștefan…

Forțele Terestre Române au anunțat, sâmbătă, trecerea la cele veșnice a generalului în retragere Ștefan Dimofte, veteran de război și una dintre ultimele figuri emblematice ale generației care a luptat în Al Doilea Război Mondial. Acesta s-a stins din viață la venerabila vârstă de 104 ani.

Anunțul a fost făcut printr-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Forțelor Terestre Române, unde generalul Ștefan Dimofte este descris drept un simbol al onoarei, curajului și devotamentului față de țară.

„România se desparte de unul dintre ultimii săi mari eroi. La venerabila vârstă de 104 ani, Generalul Ștefan Dimofte, veteran de război și simbol al onoarei, curajului și iubirii de țară, a plecat dintre noi”, se arată în mesajul transmis de Forțele Terestre Române.

Ștefan Dimofte a luptat pe front în Al Doilea Război Mondial și și-a dedicat viața slujirii Armatei Române, Patriei și comunității. Pentru faptele sale de vitejie, a fost decorat și a rămas, peste decenii, un exemplu de demnitate, sacrificiu și modestie.

Reprezentanții Forțelor Terestre au subliniat că în urma sa rămâne nu doar o biografie remarcabilă, ci și o lecție profundă despre credință, onoare, curaj și dragoste de neam.

„În urma sa rămâne nu doar o biografie impresionantă, ci o adevărată lecție despre sacrificiu, credință, modestie și dragoste de neam. România își pleacă fruntea în fața unui om care a scris istorie prin fapte, nu prin cuvinte. Veșnică recunoștință pentru tot ce ați oferit acestei țări”, se mai precizează în mesaj.

Generalul de brigadă în retragere Dimofte Gh. Ștefan s-a născut la 15 martie 1922, în fosta comună Gloduri, astăzi Izvorul Berheciului, județul Bacău. A fost al șaptelea copil al familiei Gheorghe și Maria Dimofte.

A urmat școala primară în localitatea natală, iar apoi cursurile Școlii Normale „Vasile Lupu” din Iași. În toamna anului 1939, a fost admis la Școala militară de maiștri militari armurieri de pe lângă Arsenalul Armatei. În paralel, a urmat și cursurile Liceului Industrial.

Veteranul povestea, cu emoție, că în anul 1942 a susținut examenul de bacalaureat, absolvind liceul printre primii. Pe 1 martie 1944 a plecat pe front, ajungând la Turnu Măgurele, Galați, Tecuci, Bârlad și Iași. Ulterior, s-a apropiat de Basarabia, într-o perioadă în care luptele erau în plină desfășurare.

După momentul de la 23 august 1944, a primit ordin să meargă către bateriile aflate în retragere. Își amintea că drumurile erau pline de mașini și armament german abandonat. Între anii 1944 și 1945 a luptat pe Frontul de Vest, în Ardeal, Ungaria și Cehoslovacia.

„În perioada 1944-1945 am luptat pe Frontul de Vest, în Ardeal, Ungaria și Cehoslovacia și, cu voia lui Dumnezeu, am scăpat teafăr și nevătămat”, relata, cu ani în urmă, distinsul veteran.

Pentru faptele de arme săvârșite pe câmpul de luptă, Ștefan Dimofte a fost decorat cu Medalia „Bărbăție și Credință” și Medalia „Serviciul Credincios”.

După încheierea războiului, a absolvit, în anul 1950, Școala militară de ofițeri armament și muniții din București, unde a primit gradul de locotenent. Și-a continuat cariera militară timp de opt ani, slujind cu seriozitate și devotament.

După trecerea în rezervă, a lucrat ca inspector în cadrul Oficiului Județean de Muncă Iași până la pensionare. Ulterior, a continuat să se implice activ în viața veteranilor de război, activând în cadrul Filialei Județene Iași a Asociației Naționale a Veteranilor de Război, unde a ocupat funcția de președinte.

Pentru întreaga sa activitate și pentru contribuția adusă comunității, generalul Ștefan Dimofte a primit titlul de Cetățean de onoare al municipiului Iași și al comunei Rădășeni, județul Suceava.

Prin dispariția sa, România pierde nu doar un veteran de război, ci un martor al istoriei, un om care a purtat cu demnitate uniforma militară și care a rămas până la final un simbol al unei generații construite pe sacrificiu, onoare și iubire de țară.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...