HomeVedeteSituație alarmantă pentru actrița Anca Pandrea! A ajuns de urgență la spital,...

Situație alarmantă pentru actrița Anca Pandrea! A ajuns de urgență la spital, acuzând amețeli și vedere încețoșată

Anca Pandrea, la aproape 80 de ani, se confruntă cu probleme de sănătate din ce în ce mai grave

Anca Pandrea, una dintre cele mai iubite și apreciate actrițe din România, trece printr-o perioadă dificilă din punct de vedere al sănătății, pe măsură ce anii înaintează. Deși cariera sa impresionantă și povestea de dragoste cu regretatul Iurie Darie au marcat generații întregi, viața nu a fost mereu blândă cu ea în anii recenți.

Povara s-a făcut simțită încă din 2012, când soțul ei a suferit un accident vascular cerebral grav și a decedat ulterior. Atunci, Anca a fost nevoită să împartă timpul între casă și spital, gestionând greu durerea pierderii și grijile zilnice. Această experiență a lăsat urme adânci nu doar emoționale, ci și fizice.

Probleme de sănătate care se agravează

Pe lângă dificultățile trecutului, astăzi Anca Pandrea se confruntă cu insuficiență cardiacă și respiratorie. Este dependentă de oxigen, având mereu la dispoziție până la două aparate – unul acasă și unul în geantă – pentru a-i asigura respirația.

Recent, starea ei s-a agravat, iar vedeta a fost nevoită să meargă de urgență la spital după ce a făcut o reacție adversă unui tratament oftalmologic. Actrița suferă de cataractă și glaucom la ambii ochi și urmează tratamente care constau în injecții la nivelul ochilor pentru a-i menține vederea.

Episodul în care a ajuns la urgențe

„Mi-au făcut o injecție la ochiul drept. Anul trecut am primit patru injecții la ochiul stâng, unde văd doar la distanță. Problema este că am cataractă și glaucom la ambii ochi, iar această metodă este singura soluție momentan”, a explicat actrița.

Deși inițial s-a simțit bine după procedură, acasă lucrurile s-au complicat:
„După injecție am fost ok, dar apoi m-a cuprins frigul. Am oxigenarea sub 94 și sunt dependentă de aparate – am un fir lung, îl port chiar și când merg până în bucătărie. Am ajuns acasă însoțită de o prietenă și mă simțeam bine, dar nu am luat oxigenul la timp. În loc să mă odihnesc și să mănânc, mi-am văzut de treburile mele. Am început să amețesc și acum văd totul în ceață. Îmi lăcrimează și celălalt ochi”, a mărturisit Anca Pandrea, într-un interviu pentru cancan.ro.

Această poveste emoționantă evidențiază lupta continuă a actriței cu problemele de sănătate, dar și forța ei de a merge mai departe.

RECOMANDATE

POPULARE

VEZI SI...